0
Základní informace
4 HODINY
děti
jednotlivec
páry
rodina
skupina
kultura
sport
Udělejte si skvělý den
Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník
procházka areálu 90 - 120 min
Muzeum LEGA koupit
prohlídka muzea 60 - 90 min
Trasa
TIP NA VÝLET

Jeseník, tady zapomenete na všechny starosti světa

Jsou chvíle v životě každého člověka, kdy potřebuje tzv. vypnout. Tedy si po všech stránkách odpočinout, nemyslet na nic a hodit starosti všedního dne za hlavu. Někdy se tomu říká restart. Ideální prostředí pro tohle všechno najdete v Jeseníku. Horské městečko vám poskytne všechno pro nabrání nových sil a vy odtud budete odjíždět jako znovuzrození. Na nic nečekejte a začněte už plánovat svou cestu.

Miroslav Pospíšil
10.3.2021
5 MIN ČTENÍ

Jeseník (kdysi Frývaldov) leží v Olomouckém kraji na soutoku Bělé a Staříče. Jde o horskou oblast Jeseníky v těsném sousedství Rychlebských hor. Tomu rovněž odpovídá celkový ráz nejen města, nýbrž i okolí, a to jak toho nejbližšího, tak i vzdálenějšího. Jste sice ve městě, ale zároveň na horách. A na co se tedy vlastně v Jeseníku zaměřit? Je to vcelku jednoduché, ostatně, jdeme společně na to.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Čtyři slova, která jasně charakterizují, čím se toto horské město nejvíce proslavilo. Zakladatelem zdejší vodoléčby byl Vincenz Priessnitz. Již za svého života dosáhl takového věhlasu, že se sem sjížděla smetánka i z daleka. Dnes je celý lázeňský areál volně přístupný veřejnosti. Najdete jej na kopci nad městem. Rozhodně nelitujte času a vypravte se do těchto míst. Můžete jak pěšky, tak svým vozem nebo autobusem.

Priessnitzovy léčebné lázně
Priessnitzovy léčebné lázně

V lázeňském areálu si projděte Ripperovu promenádu – okruh, který je 1160 metrů dlouhý. Podívejte se na zdejší prameny a vyzkoušejte vodní terapii v malých venkovních bazéncích. Stačí sundat boty, vyhrnout kalhoty a procházet se ve studené vodě. Ti odvážnější mohou vyzkoušet přírodní venkovní celkovou sprchu. Ovšem pozor, tato voda je fakt ledová. Pro děti je v areálu několik atrakcí. Najdete zde rovněž místa s úchvatným pohledem na město a okolní kopce. Až budete mírně znaveni, usedněte do nějaké kavárny či restaurace. Mimochodem, určitě si prohlédněte historickou lázeňskou budovu Priessnitz. Právě zde se nachází veřejnosti přístupný krytý bazén.

Jeseník - Balneopark a Jubilejní vila

Balneopark Jubilejní Vila

Muzeum Lega

Je čas na nějaký ten oběd. A poté? Běžte s dětmi do Muzea LEGA. Ano, tato slavná stavebnice má v Jeseníku svou stálou expozici a najdete ji vedle lázní. Spatříte na tisíc nejrůznějších modelů a vaše děti budou nadšené. Prohlídka zabere zhruba jednu hodinu.

Další objevování lázeňského města

Město pod lázeňským vrchem čeká na vaše objevování. Hned v centru na první dobrou zaujme budova historické renesanční radnice. O kus dál stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie. Pokračujte stejným směrem a dojdete k vodní tvrzi. Tvrz je obehnána hlubokým příkopem (dnes bez vodní hladiny) a je jasné, proč se hovoří o vodní tvrzi. V objektu sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka a vy tedy můžete spatřit i vnitřní prostory. Expozice vás, mimo jiné, seznámí s tolik známými čarodějnickými procesy, které se v kraji konaly v 17. století. Dobře o tom vypovídá film Kladivo na čarodějnice. Z dalších objektů města zaujme dům Katovna, sídlo Informačního centra či rodný dům Vincenze Priessnitze.

V létě se můžete osvěžit v místním koupališti. Turistické pěší stezky vás zavedou například k přírodním památkám jako je Sluneční louka, Jesenické prameny nebo Studniční vrch. V nejbližším okolí Jeseníku je rozhledna na Zlatém chlumu, Křížový vrch či rašeliniště Rejvíz. A kdo má rád skrytá tajemství podzemí, tak může navštívit jeskyni Na Špičáku. Obecně je zde řada příležitostí k pěším výletům či cyklistickému toulání.

Pradědovo dětské muzeum

Pokud vám vyjde čas nebo se zdržíte aspoň do druhého dne, tak si udělejte třeba zajížďku na nedaleké Šumpersko. V obci Bludov najdete Pradědovo dětské muzeum. Zábavní park se spoustou roztodivných her. Nadšené budou nejen děti, ale i rodiče.

Jeseník je v nádherném prostředí čarokrásných jesenických hor. Naplánujte si zde svůj pobyt a dejte průchod tomu, co vám dodá ztracenou energii.

Rezervujte si aktivity v okolí