0
Základní informace
celodenní
děti
jednotlivec
páry
rodina
skupina
kultura
vzdělávací
Udělejte si skvělý den
Chrám sv. Barbory
prohlídka chrámu 40 - 60 min
procházka ve Vorlíčkových sadech a zahradou u Jezuitské koleje
České muzeum stříbra – Hrádek
prohlídka muzea 60 - 90 min (dle výběru okruhu)
Prohlídka muzea kutnohorských pověstí, duchů a strašidel koupit
prohlídka muzea 60 min
Kostnice Sedlec
prohlídka Kostnice 60 min
Muzeum Lega Kutná Hora koupit
prohlídka muzea 60 min
Trasa
TIP NA VÝLET

Kutná Hora, klenot, který se jen tak někde nevidí

Jsou místa, která mají svou nezaměnitelnou a jedinečnou atmosféru. Přijedete tam a sami cítíte, jakoby na vás dýchl duch času, duch tradice a historie. Zažíváte prostě ono pověstné genium loci, které jinde není. Přesně tohle všechno sedí na naši Kutnou Horu. Někdo má to štěstí, že zde žije a někdo, že zde již byl. Všichni ostatní mají nevšední zážitek teprve před sebou, ale o to víc se mohou těšit. Je jasné, kam tentokrát povedou cestovatelské plány. Kutnou Horu prostě musíte zažít na vlastní kůži.

Miroslav Pospíšil
13.4.2021
5 MIN ČTENÍ

Kutná Hora se nachází ve Středočeském kraji a minimálně podle názvu je známá snad úplně všem. Právě tady najdete unikátní městskou památkovou rezervaci, která je dokonce zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jistě jste viděli aspoň různé fotografické záběry z Kutné Hory a dokážete si tedy udělat nějakou představu. A což teprve, až tu nádheru spatříte na vlastní oči.

Těžba stříbra, mincovna. To je velmi stručné počáteční shrnutí toho, co Kutnou Horu proslavilo. Někdejší královské město bylo významným centrem života už ve středověku a mnohé z toho se dochovalo do současnosti. Tak se pojďme společně na to vše aspoň touto formou podívat. A nezapomeňte vzít do Kutné Hory celou rodinu, tedy i své děti.

Muzeum Lega

Kutná Hora je především o poznávací turistice. Byl by skoro hřích, kdybyste ze všeho nejdřív nezavítali do unikátního Chrámu svaté Barbory (svatá Barbora je patronkou horníků). Následně si můžete prohlédnout Jezuitskou kolej. Je jasné, že po tomto úvodu by to chtělo odreagování. Od toho tady je Muzeum Lega. Ano, čtete správně, tahle populární stavebnice má zde své muzeum. Děti (a nejen je) bude jistě zajímat např. unikátní model Kostnice a Chrámu sv. Barbory, každý zhotovený ze zhruba 1000 dílků. Kromě mnoha různých modelů tady mají rovněž trampolínu a skluzavky pro děti a neschází ani občerstvení, kde si dáte třeba skvělou kávu a zákusek.

Kutnohorská nej

Další vaše kroky mohou vést historickým centrem k objevování kutnohorských nej. Muzeum alchymie najdete v tzv. Sankturinovském domě a pochopitelně ve městě nechybí ani České muzeum stříbra. Oba objekty jsou mimořádně zajímavé. Vlašský dvůr vás poté seznámí s kutnohorskou mincovnou. Stojí vedle kostela svatého Jakuba, jehož jádrem je královský palác, tedy místo kde dlel král, když navštívil Hory Kutné.

Kutná hora - Chrám sv. Barbory a Kostnice

Chrám svaté Barbory Kostnice

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Je jasné, že než tohle všechno zvládnete je večer. I proto se vyplatí zdržet aspoň ještě jeden den. Nazítří udělejte opět velkou radost dětem a zajděte do Muzea kutnohorských pověstí, duchů a strašidel. Jak už sám název napovídá, bude o zážitky postaráno. Děti možná ani nebudou chtít odejít. Po tomto skvělém úvodu dne si to zamiřte do pravěkého hradiště Dänemark. Najdete ho na jižním okraji města u říčky Vrchlice a mlýna Dänemark. Odpoledne využijte času a podívejte se k jezeru Katlov a rybníku Pohan, přírodní koupání naleznete u Velkého rybníka a případně si můžete zadovádět v lanovém centru Sportpark Agnes.

Co dalšího prozkoumat v Kutné Hoře

V okolí je mnoho příležitostí vyšlápnout na nějakou tu turistickou pěší stezku nebo sednout na kolo a vyjet po cyklostezce. Na dohled od Kutné Hory je například zámek Kačina. A jen tak mimochodem, v blízkosti je splavná řeka Sázava. Ovšem, to už jsou další aktivity vhodné spíše na celou dovolenou, než jen na víkendový pobyt. Máte aspoň o čem přemýšlet do budoucna. Naše Kutná Hora je zde pro každého a skutečně má nevídaně bohatou nabídku poznání a zážitků.

Rezervujte si aktivity v okolí