0
Základní informace
2 hod
jednotlivec
páry
rodina
skupina
kultura
vzdělávací
Udělejte si skvělý den
Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel koupit
Muzeum lega Špindlerův Mlýn koupit
Prohlídka Podkrušnohorského technického muzea koupit
Muzeum čokolády Choco-Story a muzeum voskových figurín koupit
Vlastivědné muzeum Olomouc koupit
Trasa
TIP NA VÝLET

Muzea mají rádi lidé každého věku

Všimli jste si někdy, že muzeum je místo, kde se setkávají lidé každého věku? Chodí sem školní výpravy, rodiče s dětmi, dospělí sami o sobě i senioři. Vedle sebe stojí u vitríny jak naprostí laici, tak odborníci – historikové, archeologové apod. Ti všichni zde něco hledají a také nalézají. Možná i proto je Česká republika velmi bohatá a pestrá na nejrůznější muzea. Díky za to. Je to součást naší kultury a tradice a patrně ani budoucnost na tom nic nezmění.

Miroslav Pospíšil
12.8.2022
4 MIN ČTENÍ

Muzea jsou prakticky v každém městě i v mnoha malých obcích. Nejde jen o státní instituce, ale také o obecní či soukromé. Víte, že nejstarší muzeum ve střední Evropě je u nás v České republice? Jedná se o Slezské zemské muzeum v Opavě, které vzniklo roku 1814. Obor muzeologie se dokonce vyučuje na vysokých školách. Ano, tak moc si v České republice zakládáme na muzejních sbírkách a rádi je různou formou zpřístupníme široké veřejnosti.

Muzea mají nejrůznější zaměření. Některá jsou orientována všeobecně, obvykle s přihlédnutím na daný kraj, jiná jsou pak vyloženě jednostranně tématicky koncipována. Vybírat tedy lze z čeho. I to je důvod toho, proč se muzea stávají častým cílem výletů, cestovatelských zážitků, dovolenkových radovánek a proč to baví i malé děti. Nejde se věnovat úplně každému muzeu a patrně bychom i na mnohá zapomněli.

Podívejme se tedy společně jen na některá. Možná ani nevíte, že existují.

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Jak už sám název napovídá, tady je to o fantazii, představivosti a navrácení se do dětských let. Vaše děti budou nadšené. Kde jinde uvidí nějaké to strašidlo na vlastní oči? Neváhejte a naplánujte si sem cestu.

Muzeum lega Špindlerův Mlýn

Krkonošská pobočka tohoto tématicky zaměřeného muzea vám dokonale zpestří pobyt na horách. Oblíbená stavebnice lego baví děti už několik generací a dospělí si rádi zavzpomínají. Navíc zde uvidíte vesmírnou loď postavenou z 5195 dílů. Máte Špindlerův Mlýn daleko? Muzeum lega s jinými expozicemi najdete také v Praze, v Kutné Hoře, v Jeseníku a v Poděbradech.

muzeum lega

hrací koutek v muzeu v Praze socha Krakonoše ve Špindlerově Mlýně

Podkrušnohorské technické muzeum Litvínov

Zajímáte se o dolování uhlí a o hornictví vůbec? Tady si rozšíříte obzory v tomto odvětví. Seznámíte se s historií dobývání uhlí v tomto kraji i s důlními stroji, které se v průběhu věků používaly.

Muzeum čokolády Choco-Story a muzeum voskových figurín

Kdo by rád nemlsal. Speciálně potom čokoládu. V muzeu Choco-Story se seznámíte s historií čokolády, s její výrobou, s druhy čokolády a nejrůznějšími čokoládovými výrobky. Dokonce můžete ochutnat čokoládu. Opět něco pro rodiny s dětmi. Vyzkoušet můžete interaktivní worshopy, na kterých se naučíte vyrábět nejrůznější laskominy nebo využijte zvýhodněného vstupného a spolu s Choco-Story navštivte také muzeum voskových figurín. Voskové figuríny mají něco do sebe, zvláště, jsou-li v dokonalém provedení. Zpěváci, herci, sportovci, politikové, vojevůdci a další veřejně známé osobnosti na vás čekají v muzejních prostorách. Samozřejmě, že jsou z vosku, ale jako živí. Jen promluvit. Využijte zvýhodněné vstupné a navštivte rovnou i muzeum čokolády. Protože kdo by rád nemlsal. :-)

muzeum čokolády a voskových figurín

výroba čokoládových dobrot v zážitkovém centru muzeum voskových figurín

Vlastivědné muzeum Olomouc

Muzejní instituce zaměřená na Olomoucko a Hanou celkově. Uvidíte artefakty z oblasti archeologie, etnografie, zoologie, botaniky, historie či přírody obecně. Rozhodně se nebudete nudit.

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Sami vidíte, že nabídka je víc než pestrá. Určitě znáte zajímavá muzea v místě vašeho bydliště a patrně se do nich čas od času vracíte. Podívejte se tedy na svých cestách i do těch muzejních galerií, kde jste ještě nebyli. Poznáte něco nového a získáte další poznatky o naší krásné vlasti.