0
ZPĚT NA VÝPIS NABÍDEK

Výstava ledových soch

Výstava ledových soch
9 FOTEK

Ptáte se, kam v Rožnově? No přece na Ledové sochy. Zažijte neopakovatelný zážitek z ledové galerie celoročně, nyní i v létě. Navíc, každý rok jsou nové sochy, protože led je živý materiál a stárne.

Levněji nebo za stejnou cenu
Snadná změna objednávky
Garance vrácení peněz
Zrušení zdarma
Ručíme za poskytnutí služby
Lístek v mobilu
Důležité informace
  • Zákaz vstupu zvířat
  • Lze bezplatně stornovat do 1 dne před uskutečněním
CENA ZAHRNUJE
  • 20 minutová prohlídka s průvodcem
  • termoochranu proti prochladnutí
  • ledový drink zdarma
Popis aktivity

Ledové království 2020 – první celoroční ledová galerie

Dovolujeme si Vás pozvat do Evropsky unikátní Ledové galerie. Letos v rámci 22. ročníku Ledového království došlo k zásadní změně ze sezónní akce na celoroční projekt. Postavili jsme speciální celoroční Ledovou galerii, což je silně izolovaný dům vybavený chladící technikou. To umožňuje i za letních teplot udržovat průhledný sochařský led při mínus 5°C.

Téma a největší dílo:

Letos jsme pro návštěvníky připravili jednotné téma „Světoví umělci a jejich díla“. V rámci tohoto tématu je k vidění 13 unikátních soch. Mona Lisa od Leonarda da Vinci, Cambellova polévka od Andyho Warhola, Autoportrét Vincenta van Gogha a další. Pamatujeme také na dětské diváky, které očekávají motivy jim blízké.

Nejvýznamnější, největší a nejkrásnější dílo je ledová variace obrazu „Poslední večeře“ od Leonarda da Vinci. Tento obraz o velikosti 5x3m jsme rozdělili do 4 vrstev. Obraz vychází z malovaného pozadí a mění se skrze reliéf v sochu. Osoby sedící u stolu jsou ztvárněny do 5ks průhledných ledových bloků (ve dvou vrstvách). Před těmito postavami je sněhový stůl, na němž stojí z ledu vymodelované nádobí. Tato socha začala vznikat již na začátku února, před prvním otevřením galerie. Z důvodu časové a technické náročnosti zůstala rozpracovaná ve výrobním mrazáku.

Nyní jsme využili nového startu k reorganizaci galerie a dokončení našeho největšího díla. To je autorskou spoluprací tří osob, pořadatelů - Miroslava Hrabala a Mgr.A. Dagmar Hrabalové, a Bc.A. Lukáše Kociána.

Popis prohlídky:

Prohlídka výstavy začíná již v prostorách Pokladny. Zde probíhá prodejní výstava keramiky Denisy Hýskové, (autorky ledové sochy „Mořská panna“), která je doplněna o veselé obrazy žáků z rožnovské ZŠ 5.května, na téma „Jak se chytají vločky“.

Po úvodní prohlídce v prostorách pokladny se návštěvníků ujme průvodce. Přivítá je, upozorní na aktuální teplotu v Ledové galerii, a zapůjčí termopláště. (Kdo chce, může si zakoupit i jednorázovou čepici a vlastní termofólii.) Poté se celá skupina přesune do vedlejší budovy Ledové galerie, kde průvodce seznámí návštěvníky s historií Ledového království a podá informace k jednotlivým sochám, vhodným fotobodům, i základní technické informace, které návštěvníky zajímají.

Po prohlídce se většina návštěvníků fotí na již tradičním Ledovém trůnu.

Součástí galerie je ledový bar, kde na závěr dospělí dostávají zdarma studený drink do pohárku z ledu (ice glass). Ledově vychlazená medovina na -5°C (teplota galerie) v ledové „štamprli“ je opravdu nevšední zážitek.

Posledním velkým zážitkem je přechod z -5°C do venkovního prostředí např. +20°C. Tento pozitivní tepelný šok vyvolává druhý „wow efekt“ a většinu návštěvníků automaticky rozesměje.

Vzhledem k současným hygienickým opatřením jsou prohlídky organizovány v max. počtu 7 osob v jedné skupině,(Ledová galerie je v běžném režimu nastavena na max. 15 osob na jednu prohlídku), která v mínusových teplotách trvá cca 15-20 minut.

Poznámka:

Náš led se chová velmi podobně, jako sklo, a změna úhlu pohledu, znamená i změnu obrazu. (Což je vidět na obraze „Výkřik“ Edwarda Muncha, kde je z bočního pohledu viditelné zrcadlení obrazu na zadní stěně ledu.)

Něco z historie:

První ročník – tenkrát ještě - Sněhového království, jsme uspořádali v roce 1998 na parkovišti před koupalištěm v Rožnově pod Radhoštěm.

Druhý až 16-tý ročník naší akce jsme pořádali na nedalekých Pustevnách, a postupně přešli z tvorby sněhových soch, na sochy ledové. S tím došlo i ke změně názvu na Ledové království. Pro nezávislost na počasí je uměle vyrobený led základním parametrem. Druhým krokem ve vývoji, byla krytá hala, která omezila vliv deště a větru.

17-tý až 21-tý ročník jsme strávili opět v Rožnově pod Radhoštěm, a to v Kempu Sport. Při posledním ročníku nám na halu spadla větev zatížená sněhem a zničila celou halu. To byl impuls pro další změnu.

Dvaadvacátý ročník tedy přinesl další vývoj. Tak, jako se dnes nehraje hokej na rybníku, a je ve speciálních halách, i my jsme se posunuli, od prvního ročníku, z parkoviště v Rožnově, přes Pustevny, do speciální budovy zpět v Rožnově. Ledová galerie je speciálně navržená dřevostavba se zvýšeným prostorem, kdy vyšší strana galerie má výšku 3,5 m. Chlazení použito v galerii nám v zimě pomáhalo vytápět pokladnu, a tím i šetřit náklady a přírodu.

Podobná celoroční ledová galerie se scénickými světly atd., není k vidění nikde v Evropě, a možná ani ve světě. Pořadatelem a majitelem akce, stejně jako obou ochranných známek, je nezisková organizace Art centrum Dagi z.s. z Rožnova pod Radhoštěm, pod vedením Miroslava a Dagmar Hrabalových.

Tato akce je velmi zajímavá nejen pro umělce, ale i návštěvníky Beskyd z celé České republiky, i zahraničí. O tom svědčí pravidelná účast mnoha českých i zahraničních výtvarníků, a velký zájem široké veřejnosti. Každoročně je možno vidět jedinečnou neopakovatelnou sestavu soch.

Cíl projektu:

Využíváme zájmu veřejnosti a zvyšujeme prestiž sochařského oboru a výtvarného umění vůbec. Chceme dát praktické zkušenosti sochařům, kteří se poté mohou zúčastnit podobných akcí ve světě i v ČR – účast českého týmu 3x na mezinárodním sochařském šampionátu v Coloradu - USA. Naši studenti se účastní nově vznikajících ledosochařských akcí u nás i v zahraničí.

Celá léta propagujeme region Beskydy a Zlínský kraj. Zapojujeme také aktivněji školy do výtvarného života.

Výsledky:

Za 22 ročníků této akce bylo vytvořeno téměř 250 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 120 profesionálních výtvarníků z pěti zemí (ČR, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska). Probudili jsme sněhovou tvořivost v celé republice i na Slovensku, a nyní již vznikají po našem vzoru sněhové i ledové sochy u škol, ve městech, soukromých zahradách i lyžařských střediscích.

Sochy přišlo v průběhu 22 let shlédnout cca 180.000 návštěvníků. Podle statistiky tuto akci navštěvuje 30% návštěvníků ze Zlínského kraje, 30% z Moravskoslezského kraje, 20% z Olomouckého, 10% z Jihomoravského, a 10% je z ostatních částí republiky a zahraničí.

Otevírací doba galerie:

Otevřeno máme trvale do venkovní teploty +30°C. V galerii je trvale udržovaná teplota -5°C a návštěvníci dostávají k zapůjčení termoochranu proti prochladnutí.

Výstava na aktuální téma Světoví umělci a jejich díla.

Můžete se těšit například na Poslední večeři, nebo Monu Lisu od Leonarda da Vinciho, Autoportrét Vincenta Van Gogha, či Sněhurku od Disneyho a další.

Nechybí také tradiční Ledový trůn na kterém se můžete vyfotit.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie, stejně jako pro vozíčkáře i kočárky.

Na prohlídku je nutné se dostavit alespoň 10-15 min předem.

V rámci prohlídky obdrží účastníci ledový drink (panák medoviny) na ledovém baru zdarma.

ZOBRAZIT CELÝ POPIS
Zrušení či přerezervace zdarma

Tuto aktivitu můžete bezplatně stornovat či prerezervovat do 1 den před začátkem. V případě zrušení v této lhůtě Vám bude vrácena uhrazená částka v plné výši.

VHODNÉ PRO
děti
jednotlivec
páry
rodina
skupina
LZE PROVOZOVAT ZA POČASÍ
TYP AKTIVITY
kultura
vzdělávací
ČASOVÁ NÁROČNOST
30 minut
Objednat aktivitu
Cena od: 195 Kč
VYBRAT VARIANTU
Pro dotazy k této aktivitě nás kontaktujte:
+420 606 039 217
Další aktivity v okolí
Potřebujete poradit? Ozvěte se
+420 606 078 241
každý den 8:00 - 20:00
Napsali o nás
27. 7. 2021
Co s volným časem na místě, kde to neznáte? Portál SkvěléČesko.cz vám s tím pomůže!
přečíst článek
15. 6. 2021
Chcete si splnit podnikatelský sen? Cestovní ruch není mrtvý
přečíst článek
30. 4. 2021
Založili startup v turismu, když svět zamrznul. Skvělé Česko nabídne aktivity, které byste jinak minuli
přečíst článek