0
ZPĚT NA VÝPIS NABÍDEK

Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem - široká škála expozic

Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem - široká škála expozic

Na Moravském náměstí v Bystřici nad Pernštejnem sídlí muzeum, založené v roce 1955 a po dlouhé rekonstrukci znovu otevřené v roce 2007. Na návštěvníky čeká v Bystřici rozsáhlá sbírka několika desítek tisíc fotografií, pohlednic, negativů a skleněných desek. Těšit se tady dále mohou na tisíce tiskovin, listin, písemností a obrazů, ale také hmotné předměty. Mezi stálými expozicemi muzea figurují Historie města Bystřice nad Pernštejnem, Vývoj osídlení povodí Svratky nebo Stará škola s ukázkou historické školní třídy a kabinetu. Zájemci o rostliny a živočichy oblasti ocení přírodopisné sbírky, nechybí ale ani expozice na téma řemesel a etnografie nebo hornické činnosti na Bystřicku.

Informace k Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem - široká škála expozic

Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem je vlastivědné muzeum. Jeho hlavním úkolem je uchovávání sbírek ze sběrné oblasti Bystřicka pro budoucí generace. Od roku 1960 sídlí muzeum na náměstí v budově bývalé radnice a bývalého měšťanského domu a pivovaru.

Expozice:

Živé ryby Vysočiny
Městské muzeum otevřelo unikátní expozici živých ryb, která nemá na Vysočině obdobu! Tradice rybníkářství je typická především pro území jižní Čechy, avšak měly by se připomínat i oblasti ostatní, ty, které v minulosti hrály neméně důležitou roli v tehdejším hospodářství. Mezi takovou netypickou oblast patří Vysočina, snad i proto, že páni z Pernštejna obrazně řečeno „položili základní kámen“ k rybníkářství, které se teprve později rozšířilo na jiná více vhodná území. O rozvoj tohoto oboru se zasloužil především Vilém II. z Pernštejna a rybniční síť byla dále rozšiřována i za Jana z Pernštejna.

Expozice je umístěna ve sklepních prostorách muzea. Jedná se o tři velkoformátová akvária rozdělená tématicky na Rybniční mělčinu, Proudovou řeku, Přehradu s dravci a 2 menší, kde najdete chráněné rybičky, úhoře a mníka. Součástí je doprovodná expozice starých navijáků, prutů a dobové reklamy potenzmittel vztahující se k rybářským potřebám.

Rybí expozici vytvořili a stále se o ni starají vedoucí muzea a rybář Vladimír Cisár se synem Vladimírem - rovněž vášnivým rybářem.

Stará škola
Třída staré školy doplněná kabinetem. V expozici mají návštěvníci možnost spatřit školní lavice z přelomu 19. a 20. století. Ve vlastivědném kabinetu pak je k vidění entomologická sbírka, vypreparované zvířecí lebky, vypreparované živočichy, mapy, tabulové obrazy apod.

Spolková místnost
„Za jméno spolku určen jednohlasně název „Věnava“. Jméno muže toho, jenž dle pověsti v kraji nebo okolí Pernštýnském za času velkomoravské říše co uhlíř žil, který náramnou tělesnou sílou obdařen byl; neboť, potkav se jednou se zubrem, popadl ho za rohy, provléknul mu nosem vrbový prut, přivedl jej pak ke dvoru královskému, kdežto před králem a dvořany zvířeti jedním rázem hlavu sťal. Král, nemálo tak velké síle a smělosti se obdiviv, daroval statečnému Věnavovi celou krajinu, kterou s výšiny, on něho posud obydlené obezřít mohl; takto stal se prý Věnava praotcem panů z Pernštýna.“

Tímto zápisem v kronice se popisuje vznik jména nejstaršího bystřického spolku Věnava. Spolek vznikl 28. 1. 1865.

Spolky v Bystřici nad Pernštejnem 1886

Nejstarším spolkem ve městě byl Čtenářsko-pěvecký spolek „VĚNAVA“

Který byl založen 28. 1. 1865 a uveden v činnost, který původně byl nazván jen Čtenářský spolek podle bájného Věnavy, zakladatele rodu Pernštejnů. Tato společnost měla své sídlo v domě č. 62 na náměstí (majitel domu byl pan Antonín Janáček) v roce 1867 však měla svoji místnost rovněž na náměstí, ale v domě č. 9 u soukeníka pana Antonína Šmidka, v tomto spolku se sdružovali tak zvaní mladočeši. Znak spolku týž jako města, půl zubra a půl orlice v modrém poli a heslo „Nedejme se.“

Předsedou v uvedený čas byl Jan Svačina a místropředsedou byl Jan Dědek
V roce 7. 10. 1869 opustila řada nespokojenců Věnavu a v domě č. 167 (Josefa Koháčka) založili vlastní spolek, který pojmenovali „BESEDA“

Svoji spolkovou místnost jmenovaný Čtenářský spolek však měl později v domě č. 55 na náměstí u paní Bohuňovské. Byl to můžeme říci takový „truc spolek“ proti Věnavě, sdružovali se zde staročeši.

Předsedou v uvedený čas byl farář P. Jan Říha a místopředsedou Antonín Sebrousek, učitel.
Dne 8. 11. 1870 byl založen učitelský spolek, který nesl jméno „KOMENSKÝ“, který měl svoji spolkovou místnost v obecním hostinci v č. 298 v místnosti zvané „Kufr“, ale pro své kulturní produkce používal místnost spolkovou Věnavy. (Jan Pohanka před.)
Dne 28. 8. 1875 byl v Bystřici Sbor dobrovolných hasičů, který nejenom se staral o ochranu majetku bystřických občanů, ale také se podílel na kulturní činnosti města. V roce 1877 byla zřízena vlastní hudební kapela, pro niž na akcie zakoupeny hudební nástroje, kapelníkem byl František Preisler. Svoji Spolkovou místnost měli od roku 1877 v domě č. 169 v bývalých masných krámech, kde byla zároveň i zbrojnice. V uvedený čas byl velitelem Josef Sýkora a podvelitel Roman Janeček. Jejich činnost byla v pořádání bálů. Každý rok se konaly v Bystřici tři hlučné plesy, a sice elitní (“Vratislav“), hasičský a veteránský.
11. 3. 1887 založena Cyrilská jednota pro zvelebení zpěvu a hudby chrámové chodilo zpívat 15 slečen a paní a také tolik pánů a na Boží hod již zpívali mši v kostele. Po svátcích dávali besedu a zpívali dvojhlasné sbory i světské.

Mimo tyto spolky, které se největší měrou podíleli na kulturním životě, byly zde ještě i jiné spolky, jejíž zájmová činnost byla na jiném poli působnosti.
Veteránský spolek, který, jak jsem se již zmínil pořádal ples jednou do roka, při různých slavnostech se zúčastňoval průvodů, na oslavu střílel, ovšem svoji hudbu neměl, doprovázel spolek učitel Josef Bříza.
Stolová společnost „PÁNI Z PRSTENA“ založená soudním radou Bohumírem Šásecím, své sezení mívala v hospodě Hronů, jejich činnost byla dobročinná podporovala nemajetné žáky, trvala až do roku 1902 a brněnské matici odvedla 1400 K.
V roce 1882 byl založen Okrašlovací spolek.
Zapsané společenstvo záložné pokladnice s ručením obmezeným, předseda v uvedený čas Jan Dědek, místopředseda Ant. Šmidek.
Hospodářsko-průmyslový spolek, předseda v ten čas Jan Svačina místopředseda Jan Koloišek.
Společenstvo živnostníků řemeslných, předseda Roman Janeček, místopředseda Karel Onz s názvem „VRATISLAV“, kteří se podíleli na kulturní činnosti ochotnickým divadlem, ale až v pozdějších dobách.
Spolek katolických tovaryšů, jejichž spolková místnost byla v domě 167 a přináleželo jim celé hořejší patro, hrávali divadla a pořádali bály i to v pozdějších dobách.
Všem těmto spolkům je věnována naše expozice.

Uran na Vysočině

Expozice Uran na Vysočině vznikla jako trvalá připomínka hornické činnosti ve zdejším regionu. Je trvale umístěna ve sklepních prostorách budovy muzea. Můžete zde zhlédnout ukázky důlních děl včetně výztuže, ukázky používaných mechanismů, nářadí a přístroje, ukázky ochranných pomůcek, důlní svítidla, záchranářskou techniku a další.

Měšťanské bydlení
Expozice nabízí ukázku měšťanského bydlení v biedermeierovském stylu. Návštěvníci uvidí nádherně zdobený původní nábytek i ukázku dobové výmalby.

Erbovní místnost

Horácká světnička
Expozice představuje život obyvatel na Horácku. Návštěvníci uvidí lidový nábytek, střídmý horácký kroj, vybavení kuchyně a mnoho dalšího.

Hospoda a byt sládka z přelomu 19. a 20. století
Historie pivovarnictví v Bystřici n. P. je velmi pestrá. Již v 16. století bylo ve městě několik sladoven a pivovarů. Městský pivovar stával ještě koncem 19. století za městským muzeem. V rámci expozice uvidí návštěvníci hospodu, kupecké zázemí a byt sládka – ložnice, pracovna a knihovna.

Štěpánovská litina
Tradiční slévárenská výroba má své počátky v roce 1572, kdy zde byly zaznamenány první hamry a v roce 1753 vznik první slévárny. Postupem času se zde vyráběly předměty nejen užitkové hodnoty jako byla výroba ozdobných mříží, částí plotů, zábradlí a křížů na hroby, ale také předměty umělecké hodnoty jako plastiky, obrazy a ozdobné talíře. Roztavené železo obohacené vysokou příměsí uhlíku se nalévalo do forem, což byly bedničky s velice jemným usedlým pískem, do kterých se otiskla dřevěná vyřezávána forma. Litina se do bedniček nalévala různými proudy a po ztuhnutí se očistila, zabrousila a u některých vzorů probrušovala. Po roce 1939 koupil neprosperující podnik Jan Matoušek a založil společnost Železárny Štěpánov, která se proslavila výrobou různých druhů kamen známé pod značkou Maják. Prosperita firmy byla narušena znárodněním a transformací soukromé firmy pod podnik MEZ Brno a výrobu kamen nahradila výroba pro elektrotechnický průmysl.

Mineralogie
Muzeum vlastní unikátní sbírku nerostů RNDr. Ludvíka Ducháčka, která dokazuje druhovou pestrost nerostů na Vysočině. Sbírka se nespecializuje na nerosty jen z našeho kraje, ale je prakticky z celého světa. Největším vystavený kámen v expozici je pak mramor.

Okresní soud
Expozice poukazuje na samotný vznik Okresní soud v Bystřici nad Pernštejnem po roce 1850 přímo v budově současného Městského muzea BnP. Samotný soudní okres pak čítal 57 obcí. Soud zanikl po správní reformě roku 1960.

Historie Bystřicka
Expozice se skládá z několika částí. Dominují ji tři situační modely vývoje Bystřice n. P., dále pak archeologické nálezy z Bystřice a blízkého okolí, náboženství v Bystřici, sbírka mincí aj.

Sklepení
Ukázka středověkého sklepení – sklepení bylo vystavěno ve 14. století a objeveno při rozsáhlé rekonstrukci muzea v letech 2002-2008.

Stará řemesla v Bystřici nad Pernštejnem
Expozice návštěvníkům přibližuje nesměrnou rozmanitost starých bystřických řemesel. K vidění je původní soukenický stav, který patřil rodině Dvořáčkově, stroj na punčochy z bystřické manufaktury, cechovní ševcovskou truhlici a mnohé další.

Park horníků

Expozice se nalézá v ulici Zahradní, přímo pod bystřickou poliklinikou. Park poukazuje na důlní činnost, která byla na Bystřicku ukončena 27. dubna 2017, kdy byl vyvezen pomyslný poslední vozík. Tím zaniklo i hornictví v našem kraji. V expozici jsou k vidění opravené důlní stroje, které jsou vybaveny popisky k jejich snadnému určení. Parku však dominuje socha Mizející horník, který připomíná mizející hornické řemeslo. A stejně jako mizí toto řemeslo v našem okolí, mizí i samotný horník.

Bystřický park miniatur
V Bystřici nad Pernštejnem (v blízkosti Zimního stadionu, Lužánky) vyrůstá nová muzejní expozice s názvem Bystřický park miniatur. Kolem potůčku postupně vzniká kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50.
Miniatury neodráží dnešní stav památek, ale období největšího rozkvětu ve 14. a 15. století. Kromě hradu Čepička u Tišnova můžete spatřit klášter Porta Coeli, hrady Skály, nebude chybět hrad Pernštejn, Dalečín, Aueršperk, Pyšolec atd.

Krátký popis vystavěných modelů:

Klášter Porta Coeli - byl postaven na počátku13. století. Nachází se v malebné obci Předklášteří. Náš model představuje podobu kláštera z 2. poloviny 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Čepička - nachází se nedaleko Předklášteří u Tišnova a kdysi stál na vrcholu stejnojmenného kopce. Čepička byl pravděpodobně strážní objekt na obchodní stezce, opevnění hradu však nebylo dostavěno. V roce 1428 vypálili a pobořili husité nedaleký klášter Porta coeli a jednou z variant je, že jeptišky z kláštera tu budovaly opevnění jako úkryt před husitskými vojsky. Náš model představuje podobu hradu ze začátku 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Dolní Loučky - Loučky jsou zbytky hradu ležící nad obcí Dolní Loučky. Hrad založili v druhé polovině 13. století páni z Deblína. Hrad získal před rokem 1353 Hroch z Kunštátu a Louček, čímž přešel na boleradickou větev kunštátského rodu a zůstal jejím majetkem až do zániku hradu před rokem 1497. Náš model představuje podobu hradu z první poloviny 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Černvír - O hradě v Černvíru existuje minimum písemných zpráv. Nálezy keramiky a především architektonický rozbor nejstaršího jádra kostela Nanebevzetí Panny Marie umisťují jeho založení nejpozději na počátek 13. století. Za svůj vznik hrad vděčí rodu, který se po něm psal - v roce 1285 se připomíná Milek z Černvíru (listina kláštera v Doubravníku) a roku 1309 Vítek z Černvíru (listina kláštera v Tišnově). Náš model představuje podobu hradu ze 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Lomnice - Hrad Lomnice byl postaven ve druhé polovině 13. století pány z Lomnice. Na přelomu 14. a 15. století byl přestavěn hradní palác ve stylu vrcholné gotiky. V letech 1665 - 1945 náležel zámek rodu Serényiů. Ti provedli během 17. století barokní přestavbu – došlo ke snížení věže. V 19. století pak odstranili předbranní. Okolí se změnilo v přírodní park. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Zubštejn - Nejstarší písemná zmínka o Zubštejně se zachovala až z roku 1344. Přesto vzniká nejspíše již na začátku 13. století, a to v souvislosti s rozvíjející se těžbou stříbrné rudy na protějších svazích řeky Svratky. Na přelomu 13. a 14. století jej získávají Pernštejnové. Po přesunu zájmů Viléma z Pernštejna do Pardubic je hrad opuštěn a postupně zaniká. Náš model představuje podobu hradu z 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Pernštejn - Gotický hrad, později renesančně přestavěn. Hrad Pernštejn byl postaven zřejmě ve 13. stol., snad Štěpánem z Medlova. Poprvé je zmiňován r. 1285. V 15. a 1. pol. 16. století byl opevněn a renesančně rozšířen (Vilém II. z Pernštejna). Roku 1596 hrad koupil Pavel Katharýn z Katharu a poté několikrát změnil majitele. Náš model představuje podobu hradu z 13. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Dalečín - Vznik hradu v Dalečíně je spojován s vlastnictvím zdejšího statku Tasovci v první polovině 14. století. V průběhu 15. století po připojení Dalečínska k Pernštejnu, je hrad ponechán osudu. V roce 1588 je dalečínský statek obnoven. Je zbudováno předhradí při panském dvoře. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Osiky - Pozůstatky velkého hradu se dochovaly na výběžku vysoké terasy nad údolím potoka Besénku jižně od vesnice. Podle archeologických nálezů vzniká již před polovinou 13. století, snad v souvislosti se založením kláštera Porta Coeli u Tišnova. Zřejmě nedlouho po své výstavbě byl hrad opuštěn. Náš model představuje podobu hradu z 13. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Aueršperk - Aueršperk vystavěl pravděpodobně rod Pernštejnů. Archeologickými nálezy je jeho vznik datován do 2. poloviny 13. století. Byl opuštěn snad ještě před husitskými válkami. Původně se asi jmenoval Bystřice, stejně jako říčka, nad kterou stojí a blízké město Bystřice nad Pernštejnem. Náš model představuje hrad v druhé polovině 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Pyšolec - Raně gotický hrad zde stojí od 13. století. O dvě století později, během česko-uherských válek byl hrad rozbořen. Náš model představuje hrad v druhé polovině14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Kunštát - Jeden z nejstarších moravských hradů, postupně přestavěný na renesanční a barokní zámek. Do roku 1520 rodové sídlo pánů z Kunštátu, kde v mládí pobýval i český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Náš model představuje hrad v polovině15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Louka - Hrad Louka se ponejprv uvádí v roce 1360, kdy byl součástí majetků pánů z Lomnice. V roce 1496 panství kupuje Vilém z Pernštejna a připojuje je ke svým rozrůstajícím se majetkům. Hrad tím ztrácí na významu a mění se ve zříceniny. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.

VHODNÉ PRO
děti
jednotlivec
páry
rodina
skupina
LZE PROVOZOVAT ZA POČASÍ
TYP AKTIVITY
kultura
vzdělávací
On-line rezervace Tuto aktivitu nelze
rezervovat on-line
Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem
Masarykovo náměstí 1
59301 Bystřice nad Pernštejnem, Žďár nad Sázavou
KONTAKTOVAT POSKYTOVATELE
NAVŠTÍVIT

Další aktivity v okolí

Podívejte se také na aktivity z kategorií

Památky a turistické atrakce v Bystřici nad Pernštejnem Muzea a galerie v Bystřici nad Pernštejnem Muzeum v Bystřici nad Pernštejnem

Lidé také hledají

Hrady, zámky a památky v Bystřici nad Pernštejnem Prohlídka jeskyní v Bystřici nad Pernštejnem
Používáme cookies, aby SkvěléČesko.cz bylo skvělé :)

Abychom Vám mohli co nejvíce zpříjemnit cestu k zábavě potřebujeme využít Cookies. Díky nim vám můžeme nabídnout ty nejvhodnější aktivity a také usnadnit cestu k nákupu.

Cookies jsou malé textový soubor, který je po návštěvě webové stránky umístěn ve vašem počítači či telefonu. Díky tomuto vám můžeme zjednodušit práci s webovými stránkami a nabízet vám zážitky podle toho, co opravdu hledáte. Umožnují také přizpůsobit webovou stránku vašim potřebám a dopřát vám komfortní prohlížení.

Cookies neslouží k uchovávání osobních ani citlivých údajů.

Cookies, které používáme:
Přijmout vybrané